מחכים לאישור

לפני שבועיים ביליתי 3 וחצי השעות בבסיס שכוח אל בטירת הכרמל בהמתנה לקצינה שתשפוט אותי על נפקדות משירות מילואים (אל תשאלו, סיפור ארוך). בעודי ממתין לקצינה צמד המילים ״מחכים לאישור״ נזרק לחלל אוויר בכל פעם שניסיתי להבין מתי לעזאזל המשפט הזה עומד להתחיל.

באותן שעות ארוכות של המתנה ולאחר שיחות משעשעות ומתסכלות עם מש״קיות הקישור הנחמדות הבנתי משהו על המציאות שבה אנחנו חיים, עליי ועל בני דורי המושמצים -

אנחנו פשוט כבר לא צריכים לחכות לאישור!

לחכות לאישור זה משהו שאנחנו רגילים לעשות, או יותר נכון הורגלנו לעשות, על ידי דור שלם של הורים, מחנכים, מפקדים ומנהלים שרוצים שנעשה את ״מה שנכון״ או ״מה שצריך״ או שנמשיך לעשות את מה שהם עשו עד עכשיו ״כי ככה הדברים עובדים״ אבל במציאות הסופר דינמית של ימינו מי בכלל יודע מה נכון או מה צריך? וממתי ״ככה״ זו תשובה שמתקבלת על הדעת?

לחצו פה

מי שלא מוכן לקבל את המציאות כגזרה משמיים הם בני דור הY הידועים לשמצה.

מה כבר לא נכתב ונאמר עלינו ?

יש את אלה שאומרים שאנחנו נרקסיסטים, עצלנים ומפונקים, יש אחרים שיגידו שאנחנו יותר מודעים, ביקורתיים ואפילו הולכים לשנות את העולם

(ותודה לצליל אברהם על סדרת כתבות נפלאה שכנראה עזרה להשתיק הרבה מאוד הורים ב2016). אני פשוט טוען שאתם הבנתם אותנו לא נכון -

אנחנו לא דור ה-Y אנחנו דור ה״Why - אנחנו שואלים, מפקפקים, בועטים ומוחים. אנחנו רוצים למצוא משמעות בחיים, אנחנו רוצים להנות מהם ואנחנו גם רוצים לעשות כסף. מזל שאנחנו חיים במאה ה21.

הכלים והפלטפורמות שנתנה לנו אמא-טכנולוגיה כל כך זמינים וזולים היום עד שאין שום דבר שעומד בינכם לבין הגשמת החלום שלכם, נכון? אתם רוצים להיות מוזיקאים מפורסמים? יש יוטיוב.

סופרים מוערכים? אין בעיה תפתחו בלוג. אתם רוצים להיות סטארטאפיסטים? אין בעיה תמצאו לכם כמה הודים בענן ודברו עם החבר שלכם ההוא בבינתחומי והופה אתם עוד שנה עושים אקזיט של כמה מיליונים.

בתכלס זה שקר. לא נעים לי לספר לכם את זה אבל זו המציאות. מאוד נחמד לקרוא על המצליחנים, המפורסמים ואלה שעשו את זה בגדול אבל חשוב לזכור כמה דברים

  • הם עבדו או התאמנו מאוד קשה.

  • הם כנראה נכשלו המון בדרך.

  • הם לא חיכו לאישור של אף אחד.

קחו לדוגמא את לואי סי.קיי (ההוא ממקודם) - עד לפני כמה שנים הוא עדיין היה רודף אחרי גיגים במועדונים ברחבי ארה״ב והיום הוא מולטי מיליונר שכרטיסים להופעות שלו נגמרים שבועות מראש. איך זה קרה? הוא פשוט הפסיק לחכות לאישור ממפיצים, רשתות טלוויזיה וכל מיני מידל-מנים שכאלה והפיץ את הקטעים שלו ישירות דרך האתר. אבל שוב, הוא אחד האנשים הכי מצחיקים וחדים על הפלנטה הזאת והוא אכל הרבה חרא בדרך.

לואי סי קיי-  פשוט הפסיק לחכות לאישור ממפיצים, רשתות טלוויזיה וכל מיני מידל-מנים שכאלה והפיץ את הקטעים שלו ישירות דרך האתר. אבל שוב, הוא אחד האנשים הכי מצחיקים וחדים על הפלנטה הזאת והוא אכל הרבה חרא בדרך.

האינטרנט הוא פלטפורמה מעולה לאלה שלא רוצים לחכות לאישור.

הכלים והערוצים הדיגיטלים לא בהכרח יקצרו את הדרך שלכם להצלחה, אבל הם כן יכולים לסלול עבורכם את הדרך הזאת שעד לפני כמה שנים טובות אולי לא הייתם חושבים על לקחת אותה או שהיא בכלל לא הייתה מוכרת לכם. הדרך להצלחה במאה 21 היא קצת יותר נוחה, זולה ועם הרבה פחות חרא עליה.

תראו, העולם מסביבנו משתנה בקצב מסחרר.

יש מצב גדול שעד שתסיימו לקרוא שורות אלו 1000 אנשים יאבדו את העבודה שלהם לטובת איזה רובוט כזה או אחר (אלה לא סתם נבואות זעם אלא זו המציאות. מחקר שנעשה באוניברסיטת אוקספורד טוען כי 47% מהמשרות בשוק העובדה עלולים להיות מוחלפים על ידי בוטים, תוכנות או שיכלולים כאלה או אחרים ב10 שנים הקרובות). זה גם הזמן לנצל את המשאבים שהטכנולוגיה והאינטרנט מספקים לנו בשביל שנוכל להתמודד טוב יותר עם המציאות או אפילו יותר טוב מזה לעצב אותה בעצמנו.

״יש בכם פוטנציאל הרבה יותר גדול ממה שאתם חושבים. אל תקשיבו להורים או למורים שלכם – תחלמו, תיזמו, תעזו, אני אתכם" אמר שמעון פרס ז״ל.

הוא אמנם כבר לא איתנו אבל מזל יש לנו את האינטרנט בשביל שנוכל למצוא ציטוטים מעוררי השראה של אנשים דגולים שכמותו.

עכשיו אתם יכולים להאמין למה שאתם קוראים בעיתונים או שומעים מההורים אבל אני חושב שאנחנו חיים בעולם מופלא שבו הנגישות שלנו לידע היא כמעט בלתי מוגבלת. אם נאמין לכל אותם חכמים שאומרים ש-״ידע זה כח״ אז נגיע למסקנה שבתכלס לכל אחד מאיתנו יש המון כח - כח להשפיע, כח לשנות, כח לעצב וכח לעשות כל דבר שעולה על רוחנו. אז תפסיקו לחכות לאישור ותצאו מהמסכים, יש עולם שלם של הזדמנויות שמחכם לכם שם בחוץ והוא פאקינג מדהים.

שלכם לנצח,

שחף

נ.ב. להלן קצת משאבים ולינקים מעוררי השראה לאלה שרוצים להרחיב קצת אופקים וללמוד איך אנשים שהצליחו, התפרסמו או סתם הגשימו את החלום שלהם הגיעו לאן שהם הגיעו :

ליאור פרנקל - לפודקאסט שבו הוא מראיין אנשים על המסלול חיים שהם בנו לעצמם. (בלי קשר תצרכו כל דבר שיש לבן האדם הזה להציע - הבלוג שלו, לינק לרכישת הספר

Unmistakable Creative - פודקאסט סופר מעניין שבו מתארחים בו אנשים יצירתיים וחוקרים משלל תחומים. אם יש לכם זמן וסבלנות רק לפודקאסט אחד עדיף שזה יהיה זה.

James Altucher Show - קשה לי להסביר את הבן אדם הזה. פשוט תקשיבו או תקראו את הדברים שהוא מדבר עליהם. מצחיק, מרתק ומדויק להפליא.

The Tim Ferriss Show - גורו של המאה 21 פודקאסט בו הוא מראיין ומנתח את ההרגלים של האנשים שהגיעו לטופ במה שהם עושים.

פלייליסט ביוטיוב של סדרת ראיונות עומק עם ״גאונים״ של המאה 21.


Featured Posts
Recent Posts